ULAŞTIRMA VE ALT YAPI 

YOL DURUMU:

 İlçenin Malatya ile bağlantısını sağlayan ve aynı zamanda Sivas-Malatya karayolu  olarak kullanılan yol asfalt olup, yolun Malatya-Sivas-Yozgat-Ankara Karayolu olarak kullanılmaktadır. Şehirler arası trafiğin yoğun olması ve ilçeden geçen kısmının yer yer dar ve virajlı olması ulaşımda birtakım ekonomik kayıplarda bulunabileceği düşünülmektedir. Hekimhan ile Arguvan ilçesi arasındaki ulaşımı sağlayan ve aynı zamanda ilçenin 7 köyü ve birçok mezrasının yararlanmakta olduğu yol çalışmaları 1996 yılında tamamlanmış olup, stabilize işlemleri devam etmektedir. Stabilizesinin yapılarak ulaşıma açılması iki ilçe arasındaki bağlantının sağlanmış olması ve yöre köylerin yılın 12 ayında ulaşıma kavuşabilmeleri açısından son derece önemlidir.

    İlçenin grup köy yolu olan Deveci maden yolunun Demir- çelik müessesesince güzergahının değiştirilmesi sonucu 12 köy ile birçok mezranın kullanılmakta olduğu ve bu yolun bakım ve onarımının yapılarak stabilize yapılması halinde bu köylerimizin ulaşım problemi büyük ölçüde çözümlenmiş olacaktır.

    İlçenin birçok köylerine yağışlı ve kış aylarında ulaşım zor yapılmaktadır. Bu köylerin yollarının sanat yapıları ve stabilizesinin yapılması gerekmektedir. İlçemiz köylerinde standartlara uygun olmayan köy yollarının alt yapısının yapılarak halkın ilçe ile ulaşımın rahatça sağlanabilmesi temin edilmelidir.

     İlçeden Malatya-Sivas demiryolunun geçmesi nedeni ile şehirlerarası ulaşım büyük ölçüde mavi trenle  sağlanmaktadır.

      İlçe merkezi 1963 yılında elektriğe kavuşmuştur. O yıllarda jeneratör ile temin edilen elektrik 1975 yılından sonra Keban elektrik sistemine bağlanmıştır. Şu anda interkonnekte sistemine bağlanmış bulunmaktadır.

ANA SAYFA

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com