KIZ İSTEME

         İlçemizdeki geleneklerinden kız isteme olayı her zaman hayırlı bir iş olarak anılmaktadır. Geleneklerimiz, ilçemiz halkının hoş gördüğü şekilde gelişmekte, tarafların memnuniyeti herkesin hoşgörülü ve mutluluğu için yöre halkınca benimsenmiş olaylar zinciridir.

         Evlenecek genç, evlenme isteği ile bir kızı işaret etmişse, aileden birine bildirir. O kişide aile büyüklerini toplar, uygun düşüp düşmediğini araştırılır. Erkek tarafı uygun görmüşse, kız tarafına samımı olan birisinden haber gönderilir. “Biz kızınızı oğlumuza uygun gördük, sizde uygun bulursanız filan günde misafiriniz olacağız ne dersiniz” denir. Tabi bu işler böle kolay olmaz. Kız tarafı yok olmaz derse, çevreden daha çok sözü geçen kişiler devreye konur iş bağlanmaya çalışılır.

         Aile büyükleri toplanır kız evine giderler. Kız tarafı büyükleri de toplanır karşılıklı iki meclis kurulur. Hoş-beş hal-hatır ordan burdan derken söz döner dolaşır. Allah’ın emri peygamber efendimizin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz. Denir de, Kız tarafı; Böylesi hayır işler aceleye gelmez. Birde kızımıza soralım ne der, ve o gün öyle geçiştirilir. Kız tarafı karşı aileyi daha iyi tanımak için zaman kazanır. Böylesi işlerin oldu-bittiye getirilmemesine dikkat eder. Kız istemiyorsa, bazı nedenler ortaya konarak nazikçe  geri çevrilir. Erkek tarafı olumlu sinyal almışsa yine aynı şekilde aile meclisleri toplanır. Evlenecek kız “gelinlik” misafirlere kahve servisi yapar. Kahveyi içmek kızın verildiğine işarettir. Aksi takdirde kahve içilmez. Ailelerin müsaadesi kadarı ile gençler daha önce görüşmedilerse görüştürülürler. Eskiden derlerdi “ayı mı kurt mu görelim” gerçi günümüzde böyle şeylere pek rastlanmıyor.

Geleneklerimizde sevgiye ve saygıya bağlı olarak modern çağa ayak uyduruyor.

ANA SAYFA

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com